לוגו אתר

7 פעילות גיבוש לקבוצות ספורט לנוער

פעילות גיבוש ספורט

מדוע פעילות גיבוש ספורט היא חשובה בספורט קבוצתי? לעיתים קרובות מזלזלים בחשיבות של בניית תחושת ביחד ואחדות. עבור ילדים שהכישורים החברתיים שלהם עדיין בשלב התפתחותי רגיש, ללמד אותם את הערך של הרמוניה וסולידריות צוותית יכול להיות המפתח להגדלת סביבת צוות נוער בריאה שכולם נהנים ממנה – הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות פעילויות ותרגילים לבניית צוות.

קשה לבחור פעילויות בניית צוות מהנות, מרתקות ובעלות ההשפעה. אבל כאן, ריכזנו מספר אפשרויות כך שיתאימו לספורט ולקבוצת השחקנים בקבוצה שלך.

לפני שמתחילים פעילות גיבוש בספורט חשוב לדעת

פעילויות בניית צוות נועדו לעשות בדיוק את זה, אז אתה צריך לזהות בדיוק איך הצוות שלך מקיים אינטראקציה כרגע ולבחור תרגילים שיכולים לשפר את כל נקודות התורפה.

שאל את עצמך:

  • באיזו רמה הקבוצה שלך נמצאת.
  • האם כולם מכירים אחד את השני מבית הספר ובכיתה וככאלה הם כבר קבוצה מלוכדת?
  • האם אנשים אלו מתחומים שונים ולא מכירים אחד את השני ברמה בסיסית?
  • האם הם זקוקים לחיזוק המורל לאחר כמה הפסדים?

לאחר שהחלטתם על נקודת התחלה, תוכלו לבנות היבטים מסוימים לתוך הפעילויות על מנת לחזק את הקשר הזה.

לדוגמה, אם חברי הצוות שלך אפילו לא מודעים לשמות של האחר, אז כנראה שהכי טוב לשלב את הרמה הבסיסית של היכרות זה עם זה בתרגיל שלך. עבור קבוצות ששם מערכת היחסים היא קרובה, זה עשוי להיות רק מקרה של חיזוק למה שכבר יש להם במערכת היחסים.

ממה להיזהר

כפי שיגיד לך כל מבוגר שעבד בסביבות צוות במקום העבודה, ימי גיבוש צוות יכולים להיות משעממים ובלתי יעילים עד מאוד. למרבה המזל, לילדים לא תהיה רמה אינסטינקטיבית כזו של ציניות לפני שהפעילות בכלל תתחיל – אבל הם ישעממו בקלות.

אז כיף זה שם המשחק. למרות שקל יותר לומר מאשר לעשות, הבטחת הפעילות מהנה תמקסם את ההשפעה החיובית על החברים בקבוצה מכיוון שהם מוכנים יותר להיות מעורבים. בהתחשב בכך שתשלבו את זה בפעילות ספורטיבית, כנראה שגם עדיף לערב פעילות גופנית או תנועה בדרך כלשהי.

סוגיה פוטנציאלית נוספת היא רמת התחרותיות שבה חלק מהפעילויות הללו עשויות להתקיים. ילדים יכולים לפעמים להיסחף קצת, ואתה לא רוצה שהפעילויות האלה יצרו פער בין החברים.

7 פעילויות ספורט מהנות

1 – מרוצי שליחים

זוהי פעילות פשוטה, גמישה ומרתקת שניתן להתאים כמעט לכל ספורט.

דוגמה פשוטה אחת עשויה להיות כדורגל, שבו שתי קבוצות צריכות לכדרר לנקודה וממנה מהר ככל האפשר, והקבוצה הראשונה שתגרום לכל השחקנים שלה לעשות זאת מנצחת. זהו משחק פשוט שמציע שינוי מעניין ומביא איתו את כל היתרונות של בניית הצוות שאתה צריך.

בנוסף, זה יכול להתאים גם לכדורסל מחניים כדורעף ועוד.

2 – תפוח אדמה חם

שוב, זהו תרגיל פשוט אך יעיל מבוסס קבוצות שמעמיד קבוצה אחת מול קבוצה אחרת ויכול גם לעזור לפתח מיומנות ספציפית לספורט.

תפיסה עובדת טוב במיוחד עבור המשחק הזה. קבוצות חייבות לעמוד במעגל ולזרוק (או לבעוט/להעביר) את הכדור אחת לשנייה. בכל פעם שהמעבר הושלם, הם הולכים צעד אחד אחורה. ככל שהמעגל גדל, המשחק נעשה קשה יותר. לאחר מספר דקות, המעגל הגדול ביותר מנצח.

זהו משחק קבוצתי תזזיתי שכולל כיף, תחרותיות ומעודד את חברי הצוות לעמוד אחד מאחורי השני.

3 – משיכת חבל

קצת פעילות קלאסית לחיבור צוות, משיכת חבל היא פעילות עיקרית לצוותים המעוניינים לחזק את הסולידריות שלהם. קבוצות יריבות עומדות משני צידי החבל, ועליהן למשוך נגד הקבוצה השנייה עד שקבוצה אחת נמשכה מעבר לנקודה מסוימת.

פעילות גיבוש ספורט מלמדת ומהנה
פעילות גיבוש ספורט מלמדת ומהנה

רק תוודא שאתה מאזן את הקבוצות בצורה נכונה, וודא שקבוצה אחת לא רק תעיף את היריבות. בדרך זו, קבוצות חייבות להשתמש בתקשורת ובטקטיקות כדי לנצח, ולא רק בכוח גס.

4 – טוויסט קרירט

הרמז עשוי להיות בכותרת, אבל טוויסט קריקט יכול להתאים בקלות למספר ענפי ספורט. יש לו מגוון של משחקים, מקריקט זוגות ועד קריקט מתמשך, כולם עם אתגרים וחוקים שונים כדי לשמור על דברים מעניינים לכולם.

קחו למשל את הכדורגל. והחליפו את המחבט והכדור בכדור כדורגל, וקיבלת תמונה שימושית על טוויסט קריקט מהנה ותחרותי.

סוגים אלה של פעילויות נהדרות לפרק סשן ספורט עם משהו חדש, ולגרום לשחקנים להיות מעורבים זה עם זה בפעילות מהירה ומרגשת.

5 – כדור ושמיכה

בטוח שהוא מועדף במיוחד עבור פעילות גיבוש לנוער.

קבוצה מקבלת שמיכה, שכל שחקן עוזר לפרוש אותה כדי ליצור מעין טרמפולינה. צריך לזרוק את הכדור לאמצע השמיכה, קבוצות חייבות להעיף את הכדור מעל רשת הכדורעף (ניתן לאלתר ולהשתמש במוט או בחבל דילוג כמוט מאולתר שהכדור חייב לעבור מעליו), שהקבוצה היריבה חייבת לתפוס אותו עם השְׂמִיכָה.

עם עבודת צוות ותקשורת שהיא חלק הכרחי להצלחה במשחק הזה, זה תרגיל אידיאלי לבניית צוות עבור קבוצות ספורט לנוער.

6 – הקשר האנושי

תרגיל נוסף שמתעסק בתקשורת ועבודת צוות, הקשר האנושי גורם לחברי הצוות לעבוד יחד כדי לפתור בעיה.

כשהקבוצה עומדת במעגל, כל אחד תופס יד. כאשר כל הידיים מחוברות, המעגל צריך להידמות לבלגן אחד גדול של ידיים שצוותים חייבים לפלס את דרכם החוצה מבלי להרפות. פעילות זו בונה פתרון בעיות כצוות, ונשענת על תקשורת בצורה הגיונית ותמציתית.

סדנאות גיבוש לעובדים
סדנאות גיבוש לעובדים

7 – אתגר המשקוף

קלאסיקה מוחלטת לספורט עם כדור, אתגר המשקוף מעלה את רמות התרגשות ומאפשר לחלק מהחברים השקטים יותר בקבוצה שלך להפוך לגיבורים מעצמם.

אתגר המשקוף פשוט מחייב את השחקנים לעמוד במרחק ייעודי ממסגרת השער, ולנסות לבעוט את הכדור אל המשקוף.

זוהי פעילות קשה אך שובת לב עד אין קץ עבור קבוצות כדורגל ורוגבי. בנוסף, כשמישהו אכן פוגע במשקוף, זה ישלח תחושת התרוממות רוח בצוות שלך, שלא ניתן להשוות לשום פעילות אחרת של בניית צוות.

מדוע פעילות הספורט היא חשובה?

כמאמן, התפקיד שלך הוא למזג קבוצה של אנשים שיכולים לנצח על המגרש, כמו גם ליהנות מחברתו של האחר במגרש וגם מחוצה לו. כפי שהמאמנים המצליחים ביותר יגידו לכם לעתים קרובות, קבוצה של אנשים מצטיינים לא בונה קבוצה – אז בניית רוח צוות מחוץ למגרש היא חיונית כדי להביא ניצחון.

קירוב הצוות שלכם מאפשר להם להשקיע בתוצאה משותפת כשהם יוצאים למגרש כקבוצה. בנוסף, כישורים חברתיים נוספים שילדים ילמדו בגיל כה חשוב יישארו איתם לבגרות.

ודבר אחרון האומנם כל הפעילויות שדיברנו עליהן עכשיו הם פעילות גיבוש בחוץ, אך ניתן לבצע עם התלמידים גם מגוון רחב של משחקי גיבוש בכיתה שהן לא פחות ומהנות ומצחיקות בטירוף.

אהבתם? שתפו עם חברים
מה עברנו במאמר

לשיחת ייעוץ חינם ללא התחייבות

מגוון פעילות גיבוש
מאמרים נוספים

אינטליגנציה ריגשית ניהולית

אינטליגנציה רגשית [EQ] היא היכולת לתפוס במדויק את הרגשות שלכם ושל אחרים, להבין את הסימנים שהרגשות משדרים לגבי מערכות יחסים, ולנהל את הרגשות שלכם ושל

התחל שיחה
1
צריכים עזרה?
שלום!
איך אוכל לעזור לכם?
Call Now Button